Loading...

63 Gladiator Auto Olie

150a_8dce6039e9c59b7_med.jpeg
  • 150a_8dce6039e9c59b7_sm.jpeg
  • 150b_8dcede3e8ca0f77_sm.jpeg
  • 150c_8dcede3eb3db328_sm.jpeg
  • 150d_8dcede3ed3e4d1f_sm.jpeg
  • 150e_8dcede3ef61cf73_sm.jpeg
  • 150f_8dcede3f18652d2_sm.jpeg
  • 150g_8dcede3f4c8f23c_sm.jpeg

Emaljeskilt, plan, presset med kant, år 1934, Glud & Marstrands fabriker.

Proveniens: Stammer fra Th. Frederiksens købmandsforretning i Vester Såby ved Holbæk, som var L.C. Glad forhandler.

Signeret: Bergenholz og med "Dansk Arbejde" logo.

Meget sjældent udbudt emaljeskilt i fremragende stand. Uden ridser og skiltet har super glans. Et af auktionens flotteste og mest sjældne emaljeskilte.

Enamel sign, flat, bevelled with flat tapering.

Emailschild, flach, abgekantet mit flach auslaufendem rand.

  • Zustand:1
  • Maße:50,5 x 70,5 cm

Schätzpreis12.000 - 15.000 SEK
Buyers Premium (inc. VAT)23%
Kontakt

Wunderkammer Sammler- und Spezialauktionen
CVR-nummer: 43671642

+45 3119 9949

info@wunderkammerauktion.dk

Folgen Sie uns

© Software Copyright 2024 Skeleton. Alle Rechte vorbehalten.