Loading...

74 Gingemanden

259a_8dce87cef0f4119_med.jpeg
  • 259a_8dce87cef0f4119_sm.jpeg
  • 259b_8dce87cf0ade703_sm.jpeg
  • 259c_8dce87cf1f4a231_sm.jpeg
  • 259d_8dce87cf3935864_sm.jpeg
  • 259e_8dce87cf4da745d_sm.jpeg

Reklamefigur, metal, år ca. 1930, Københavns Metalkunst.

Original Gingemand. Er ikke restaureret og den fremstår originalt bemalet. Har en revne ved højre arm, men er ikke skrøbelig på nogen måde.

Figuren er signeret på soklen - Ulf Rølling (1910-1982).

Denne reklamefigur er blandt de flotteste og mest populære diskreklamer - her i original stand.

Advertising figure in iron, from the 1930s, Copenhagen metal art, the figure is signed on the base - Ulf Rølling (1910-1982).

This advertising figure is among the most beautiful and popular countertop advertisements. This specimen is in original condition. It has a crack by the right arm but it's not fragile in any way.

Advertising model

Werbefigur, metall

  • Zustand:2
  • Maße:Højde 19,5 cm

Schätzpreis2.000 - 3.000 SEK
Buyers Premium (inc. VAT)23%
Kontakt

Wunderkammer Sammler- und Spezialauktionen
CVR-nummer: 43671642

+45 3119 9949

info@wunderkammerauktion.dk

Folgen Sie uns

© Software Copyright 2024 Skeleton. Alle Rechte vorbehalten.